Výživa pro sportovce – nutnost nebo marketingový trik?

Chcete začít své dobrodružství s kulturistikou a přemýšlíte, zda pro vás budou proteinové doplňky skutečně nezbytné? Možná jste se setkali s jejich kritikou, nepřesvědčila vás nutnost dobrovolné konzumace doplňků stravy a ani cena vás nepotěší. A přesto stojí za to vzít si k srdci potřebu vzít si tento typ přípravy. Proč je těžké zabývat se kulturistikou bez takového „posilovače“?

Co kulturisté nejvíce potřebují, jsou bílkoviny. Je hlavním stavebním kamenem lidského těla, potažmo svalů. Při konzumaci velkého množství této ingredience můžete počítat s rychlým nárůstem tělesného tuku – a to nejdůležitější, bezpečné a bez tuku. Někdo si může myslet, že stačí přijímat více bílkovin v každodenní stravě. A přesto ne úplně. Denní strava sportovce prostě nebude schopna dodat množství, které je skutečně účinné. Navíc je na místě připomenout, že doplňky slouží nejen pro růst svalové tkáně, ale také pro rychlejší regeneraci organismu a větší dávku energie.

Zkontrolujte kondicionér podle složení

Každý sportovec, kterému záleží na rychlém, bezpečném a beztukovém růstu svalů, by měl pravidelně konzumovat speciální živiny určené pro kulturisty. Ale než slepě věřit, že se tyto doplňky ukážou jako účinné, je lepší si uvědomit, co v nich je.

V první řadě je třeba si uvědomit, že živiny pro sportovce se dělí na bílkoviny a sacharidy, tedy tzv. gainery. Právě ty první jsou zodpovědné za růst svalů. Gainery jsou produkty, které se konzumují za účelem výrazného doplnění energetické hladiny, a tím regenerace sil. Suplementy navíc velmi často obsahují kreatin zodpovědný za zpevněné svaly, glutamin podporující působení kreatinu a bílkovin a dokonce stimulující kofein. Stojí za to vzít v úvahu skutečnost, že protein je dostupný ve formě aminokyselin, díky čemuž je tělem velmi dobře absorbován.

Před nákupem se vždy vyplatí pozorně si přečíst informace o účincích daného preparátu.

Co je ve sportovní výživě

Mnoho lidí, kteří se rozhodnou pro zodpovědnou kulturistiku a silový trénink, čelí dilematu, zda užívat speciální doplňky stravy. Abychom na tuto otázku mohli zodpovědně odpovědět, stojí za to vědět, co je v takových přípravcích a jaký účinek mají doplňky na tělo.

Hlavní složkou, která se objevuje ve většině živin, jsou bílkoviny. Vyskytuje se ve formě aminokyselin, které tělo snadno vstřebává. Protein je zodpovědný za vývoj svalů, který je rychlý, bezpečný a zcela bez tuku. Existují ale i suplementy bez bílkovin – tzv. gainery. Jedná se o sacharidové produkty. A sacharidy jsou zodpovědné za doplnění energetické hladiny, díky čemuž mohou být tréninky delší a efektivnější.

Ve sportovní výživě najdete také kreatin – látku zodpovědnou za bezpečnost a regeneraci svalů nebo glutamin, který podporuje působení bílkovin a kreatinu. Velmi často se výrobci starají i o stimulaci – a pro tento účel se nejlépe osvědčuje kofein.