Čím se karbonové doplňky vyznačují?

Karbonové doplňky jsou běžněji známé jako sacharidy. Jsou určeny pro vytrvalostní sportovce, kteří jsou každý den vystaveni velké fyzické námaze. Charakteristickým znakem tohoto typu výrobků je jejich složení: mají zvýšené množství cukru. Jednoduché a komplexní sacharidy se vstřebávají do těla a přeměňují se na energii.

Sacharidy se mohou vstřebávat pomalu nebo rychle – to je velmi důležité, pokud chcete získat energii rychleji nebo pomaleji. Tyto doplňky můžeme také užívat v různých fázích: před a po tréninku. Suplementy tohoto typu mají i řadu dalších úkolů – mají urychlit anabolické procesy a mobilizovat tělo k budování cenné svalové hmoty.

Díky vysokému obsahu sacharidů tělo čerpá sílu z nich, nikoli z bílkovin, což může mít za následek vyčerpání svalové hmoty. Dodání další energie také pomáhá při prodloužení doby tréninku a tím – při rozvoji svalů a prodloužení jejich pracovní doby.

Komu jsou uhlíkové doplňky určeny?

Sacharidové doplňky jsou určeny především sportovcům, ale mohou je užívat i aktivní lidé, kteří pravidelně netrénují.Faktem však je, že tento typ produktů využívají především vytrvalostní sportovci. Pravidelná konzumace tohoto typu produktů umožňuje efektivně prodlužovat dobu tréninku a tím: budovat pracovní dobu svalů.

Vytrvalci jsou cyklisté, běžci – jsou vystaveni dlouhodobé námaze. V jejich případě je nutné jíst pomalu stravitelné sacharidy, které se do krevního oběhu uvolňují velmi pomalu a poskytují energii na dlouhou dobu. Tyto suplementy mohou využívat i kulturisté, ale v jejich případě jde především o dodání další energie, aby ji tělo nečerpalo z bílkovin.

Sacharidové suplementy berou i sportovci fitness disciplín – díky nim je možné prodloužit trénink a vybudovat čistou svalovou hmotu, což je u tohoto druhu sportu nesmírně důležité.

Jsou uhlíkové doplňky bezpečné pro zdraví?

Téma naší zdravotní nezávadnosti při doplňování stravy živinami se tu a tam vrací jako bumerang. Specialisté na zdravou výživu tvrdí, že syntetické produkty, jako jsou živiny, jsou pro naše tělo extrémně nepříznivé. Na druhou stranu trenéři a výživoví poradci vás uklidňují, že tyto typy produktů jsou často testovány, a to jak z hlediska funkčnosti, tak dopadu na naše zdraví.

Každý ze sacharidových suplementů má jiné složení, které se bude svým způsobem lišit od ostatních produktů – je nutné číst letáky! Bezpečné užívání doplňků je v prvé řadě dodržování doporučení samotného výrobce – informace o užívání vždy naleznete na letácích produktů. Obvykle výrobci uvádějí nabízené jednorázové dávky.

Máme-li pochybnosti o složení a fungování konkrétního výrobku, vyplatí se obrátit se na výrobce nebo dietologa – jistě nám zodpoví všechny naše dotazy. Vyplatí se také číst o živinách online.