Vyplatí se konzumovat doplňky stravy?

Mnoho lidí se obává oprávněnosti konzumace doplňků stravy. Ptají se sami sebe, zda je nutné konzumovat další suplementy nebo zda jsou ingredience dodávané s denním jídlem dostatečné.

Úlohou doplňků je vyplnit nutriční mezery, které vznikají v každodenní stravě. Ne vždy jídla – i když jsou zdravá a pečlivě sestavená – jsou schopna poskytnout tělu vše, co v danou chvíli potřebuje. Je to do značné míry závislé na životní a zdravotní situaci. Příkladem může být těhotenství, rehabilitační léčba nebo zvýšený trénink v kulturistice. Tělo vykazuje zvýšenou poptávku po určitých složkách a suplementace je doplňuje.

Když tělo něco potřebuje, musí se udělat vše, aby to získalo. V této situaci se užívání doplňků stravy zdá rozumné a nezbytné. Měli byste však vědět, že doplňky nelze brát na lehkou váhu a je nutné je brát podle potřeby a dodržovat doporučené dávky.

Jsou doplňky nutné?

Již několik let se neustále diskutuje o oprávněnosti užívání doplňků stravy. Odborníci na výživu se domnívají, že dobře vyvážená strava je dostatečná k tomu, aby tělu poskytla všechny potřebné vitamíny a minerály, ale realisté předkládají argument, který se více odráží v realitě.

Měnící se životní styl, kvalita dostupných potravin, ale i nedostatečné znalosti v oblasti dietetiky bohužel tělu mnohem snáze uniknou očekávané složky, než se jimi předávkují. Faktem je, že ani ten nejpečlivěji sestavený jídelníček nemusí pokrýt všechny vitamíny, a tím vést k jejich nedostatku. Obzvláště obtížné je vybalancovat správné množství jódu, selenu nebo antioxidantů.

Je třeba si uvědomit, že mnohé ze složek mají významný vliv na naše další zdraví a kondici. Sáhnutím po suplementech si zajistíme vyváženou dávku všeho, co naše tělo potřebuje. Je důležité znát své tělo a umět si vybrat ten nejvhodnější přípravek. Pokud nevíme, po čem sáhnout, je nutné se poradit s odborníkem.

Doplněk není lék

Podle posledních studií se zdá, že stále častěji saháme po doplňcích stravy a zacházíme s nimi jako s léčivy. Mnoho lidí nevidí rozdíl mezi vitamíny od farmaceutických společností a vitamínovými doplňky, ale existuje mnoho rozdílů, které tyto dva pojmy výrazně odlišují. Doplněk má nutriční nebo posilující účinek, jedná se o doplněk stravy, nikoli náhradu. Ve skutečnosti může podpořit a doplnit nedostatek vitamínů.

Docela matoucí pro zákazníky, kteří po nich sáhnou, je jejich samotná forma – jsou dostupné ve formě tablet, kapslí a sirupů. Doplňky nelze považovat za léky, protože nesplňují požadavky stanovené legislativou Evropské unie, z čehož jasně vyplývá, že o léku hovoříme tehdy, má-li terapeutické nebo léčebné vlastnosti podložené mnoha testy a laboratorními testy. Důležitým polským rozdílem, který odlišuje léky od doplňků, je skutečnost, že na první z nich dohlíží hlavní farmaceutický inspektor a na druhé hlavní hygienický inspektor.