Správná příprava před tréninkem

Mezi předtréninkovými suplementy najdeme mnoho zajímavých řešení. Obvykle se jedná o kombinace různých látek působících vzájemně synergicky. Jde o přípravky, které působí komplexně na celé naše tělo. Dodávají sílu, energii a vnitřně umožňují efektivně vstřebávat dříve spotřebované živiny.

V nabídce jsou přípravky zaměřující se na konkrétní efekt.
Jsou to mimo jiné:

  • koncentrační a energetické přípravky – obvykle obsahují kofein, který má stimulační a stimulační účinek, a látky zvyšující oxid dusnatý, který pomáhá transportu živin do svalů. Trénink trvá déle, je efektivnější a hlavně nás baví,
  • dusíkaté boostery, s přídavkem kreatinu, glutaminu a argininu – jedná se o tzv. energetické kombajny, které nám umožní přežít trénink s radostí a užít si jeho výsledky viditelné téměř pouhým okem,
  • -tribulus – přípravky s tribulusem zvyšují množství testosteronu, což zase přispívá ke zvýšení svalové síly a odolnosti vůči cvičení.

Kofein před tréninkem

Když máme špatný den a tréninkový plán dnes předpokládá intenzivní cvičení, hledáme doplněk, který nás postaví na nohy. První věc, která se nám obvykle dostane do rukou, je káva. Je kofein opravdu prospěšný tělu před cvičením? Jak je to s dehydratací a vyplavováním hořčíku a draslíku?

Kofein, kromě svých stimulačních vlastností, zrychluje metabolismus. Má termogenní funkci. Jeho pitím před tréninkem si můžeme být jisti, že ovlivní jeho větší účinnost. Kromě tradičního kávového nápoje, který může přetížit žaludek a v případě námahy nám způsobit mírnou nevolnost, můžete vyzkoušet kofeinové doplňky, kterých není málo.

Nabídka kofeinových doplňků a doplňků zahrnuje mimo jiné:

  • -energetické nápoje – syntetický kofein není úplně dobrý, hlavně kvůli vysoké koncentraci, rychlému a krátkodobému působení. Měli bychom jej používat pouze v situacích, které jsou blízko cíle,
  • panáky – neměly by se používat před silným silovým tréninkem, ale co nejvíce před aerobním tréninkem – ovlivní naši výdrž a koncentraci.

Co pít během tréninku?

Při intenzivní fyzické námaze přirozeně sáhneme po láhvi s vodou. Hydratace těla během tréninku je nejvhodnější. Umožňuje obnovit vodu ztracenou v procesu pocení, zabraňuje únavě a urychluje regeneraci. Je však voda ideálním nápojem k pití v posilovně nebo při běhu?

Izotonické nápoje jsou mezi sportovci stále oblíbenější. Jak se liší od vody nebo jiných oblíbených nápojů? Za prvé, jejich osmotický tlak je totožný s osmotickým tlakem ve tkáních, takže tělo může efektivněji vstřebávat živiny a energii obsažené v nápoji. Díky tomu je možné udržet rovnováhu elektrolytů i po intenzivním cvičení.

Složení izotonických nápojů obsahuje cenné složky, které tělo ztrácí při uvolňování potu. Patří mezi ně prvky: sodík, draslík, hořčík, zinek, vitamíny a stopové prvky nezbytné v mnoha tělesných procesech.