Příprava na trénink – co se vyplatí vědět?

Při zahájení tréninku bychom na to měli být připraveni. Za připomenutí také stojí, že po absolvování cviků se začínáme připravovat na další trénink.

Protahování
Protahovací cviky, které by měly být součástí rozcvičky, připravují svaly na intenzivní fyzickou námahu. Ovlivňují také stav kloubů a chrání je před nepředvídatelnými zraněními. Systematické protahovací cvičení zlepšuje pružnost pohybového aparátu a podporuje regeneraci svalů po zátěži. Taková cvičení by se měla provádět i po tréninku. To je dobrý začátek obnovy.

Doplňky před a po tréninku
Suplementy před a po cvičení užívat nemusíme, ale stojí za zvážení, které látky v naší stravě chybí. Pokud trpíte bolestmi kloubů, může to být tím, že vaše tělo potřebuje glukosamin nebo kolagen. Existují přípravky na zlepšení pevnosti kloubů. Další produkty pomáhají zahřát svaly před cvičením.

Nápoje jsou nezbytnou součástí vašeho tréninku

Vzhledem k tomu, že naše tělo se skládá z velké části z vody, nesmíme při tréninku zapomínat na její efektivní doplňování. Voda uniká velmi rychle potem a teplem, není snadné ji vyrovnat jakoukoliv tekutinou. Na trhu s doplňky existuje mnoho nápojů, které byly vytvořeny speciálně pro sportovce.

V závislosti na potřebách, fázi a typu tréninku si můžeme vybrat ze tří druhů nápojů. Jedná se o nápoje:

  • -izotonický – zaměřený především na doplnění a vyrovnání rovnováhy elektrolytů. Obsahují důležité prvky, dále vitamínové doplňky a malé množství sacharidů. Osmotický tlak v tekutině, vyrovnaný tlaku krevní plazmy, ovlivňuje její velmi rychlou stravitelnost;
  • -hypotonické – od izotonických léků se liší především vyšším osmotickým tlakem než plazma, díky kterému se tekutina vstřebává velmi rychle, zatímco látky v ní rozpuštěné se vstřebávají mnohem méně. Hypotonickou můžeme nazvat obyčejnou pramenitou vodou;
  • -hypertonické – nápoje, které obsahují hodně energie, ale vstřebávají se pomalu. Výsledkem je, že by se neměly používat během vyčerpávajícího tréninku, ale spíše předem. Mezi tyto druhy tekutin patří oblíbené energetické nápoje, nebo podpůrné šťávy s přídavkem kofeinu, L-karnitinu apod.

Minerály doplňujeme po tréninku

Při tréninku, zvýšené fyzické námaze a také v horkém počasí hojně vylučujeme pot, ztrácíme s ním makro a mikroelementy. Tyto cenné prvky hrají v našem těle specifické role a jsou nezbytné pro správné fungování jednotlivých systémů. Proto je tak důležité co nejdříve obnovit rovnováhu minerálů v našem těle.

Jak to udělat co nejrychleji? Nejlépe je zavádět je v podobné formě, jako odcházely z těla – tedy prostřednictvím tekutin. Abychom tělo hydratovali, sáhněme po izotonických nápojích, které se mohou pochlubit úžasnými možnostmi. Díky koncentraci nápoje, která je udržována na stejné úrovni jako koncentrace tělních tekutin v lidském těle, můžete rychle a efektivně rehydratovat tělo a dodat mu cenné ingredience. Izotonické nápoje jsou vyrobeny z vody a minerálů, jako je sodík, hořčík a draslík, a také z vitamínů a sacharidů.

Izotonický nápoj je skvělý způsob, jak vyživit a vyživit naše tělo minerály ihned po tréninku. Vyplatí se ho mít po ruce.