Sacharidové přípravky – jsou prospěšné?

Hodně se mluví o užívání proteinových doplňků ze strany kulturistů, sportovců a fitness nadšenců. O doplňcích sacharidů se mluví mnohem méně často. Je jejich použití při tréninku efektivní?

Užívání sacharidových doplňků může přinést pozitivní účinky v tréninku zaměřeném na nárůst svalové hmoty. Sacharidy samotné hrají v našem těle klíčovou roli. Jsou výborným zdrojem energie. Natrávené sacharidy se mění na glukózu, kterou naše tělo spotřebuje jako palivo. Právě díky nim nám nechybí síla při dlouhých trénincích.

Pro zvýšení výkonu bychom měli těsně před a během tréninku konzumovat sacharidy s vysokým glykemickým indexem. Konzumace sacharidů stimuluje tělo k vylučování inzulinu, o kterém víme, že zvyšuje syntézu bílkovin a má antikatabolický účinek, zabraňuje úbytku svalů. Konzumace sacharidů s vysokým GI také napomáhá k rychlému doplňování glykogenových zásob, po tréninku tak rychleji nabereme sílu a další den budeme moci začít s další porcí cvičení.

Sacharidy – složka pro energii

Sacharidy jsou klíčovou složkou stravy zdravého člověka. Dávají nám injekci potřebné energie, odhaduje se, že by měly pokrýt 50-60 % celkové potřeby energie. Jelikož jsou však sacharidy cukry, mnoho lidí se je snaží ze strachu z přibírání omezovat.

Odborníci na výživu zdůrazňují, že sacharidy jsou v našem jídelníčku zásadní. Pokud chceme přispět ke svému zdraví, měli bychom se snažit omezit jednoduché sacharidy, tedy ty, které se nacházejí ve sladkostech nebo sladkých nápojích. Bát bychom se zase neměli ani komplexních sacharidů. Najdeme je v obilných výrobcích, zejména těch z hrubého mletého masa, luštěninách, ovoci a zelenině. Není bez významu, že komplexní sacharidy nám dodávají i cennou vlákninu, tolik důležitou pro správnou činnost trávicího systému a prospěšnou pro štíhlou linii.

Sacharidy hrají v lidském těle důležitou roli. Jsou nezbytné pro oxidaci mastných kyselin a podporují syntézu glukogenních aminokyselin. Množství a druh sacharidů zkonzumovaných člověkem má obrovský vliv na délku a kvalitu jeho života.

Proč se vyplatí používat kondicionéry?

Může se nám zdát, že po suplementech sahají jen kulturisté a sportovci, ale není to pravda. Podporují hubnutí, formování krásné postavy nebo zlepšení kondice. Adekvátní znalosti v oblasti kombinace cvičení a stravy se suplementy a živinami mohou velmi pomoci k dosažení zamýšleného cíle.

Je vhodné zdůraznit, že složení živin a doplňků pro sportovce a fyzicky aktivní lidi není náhodné. Jedná se o detailní kompozice, které doplňují mikro a makro prvky ztracené během tréninku a zároveň pomáhají udržet sílu a regenerovat namožené svaly. Namáhavý trénink zatěžuje lidský organismus, pro omezení jeho negativních dopadů se vyplatí užívat doplňky stravy, které zvýší energetickou hladinu. Tělo bude méně náchylné na zranění a zranění.

Výběr správného suplementu je samozřejmě vhodné doporučit zkušenému člověku, který jeho složení přizpůsobí cvikům, které provádíme. Neuškodí také podrobnější pochopení toho, jak jednotlivé živiny fungují.