Pečlivé plánování tréninku

Rozhodnutí začít cvičit může být jak záměrné, tak velmi spontánní. Někdy se to vezme pod vlivem nečekaného setkání, ale dá se na to zrát měsíce. Bez ohledu na to, jak byl proveden, samotné školení by nemělo být zahájeno příliš ukvapeně. Nejprve stojí za zvážení, kolik si můžete dovolit.

Někdo, kdo strávil posledních pár let na gauči, neuběhne maraton. Musíte si vážit síly svých záměrů. V tomto případě dokonce doslova. Kromě toho by měl budoucí trenér brát v úvahu i cíle, kterých chce nasazením do tréninku dosáhnout. V závislosti na nich je připraven jízdní řád.

Pokud o tom nemáte ponětí, budou se vám hodit rady profesionálního trenéra. Bude vědět, jaké cviky zvolit, a také vám řekne, jak často a v jakém množství je cvičit. Pokud člověk při plánování školení projeví obezřetnost, vyplatí se mu to po celou dobu jeho realizace v podobě větší bezpečnosti a lepších výsledků.

Jak si zorganizovat čas, aby byl dostatek času na trénink?

Mnoho lidí si stěžuje, že nemají dostatek času na péči o vlastní zdraví a přihlašují se na školení. Je to jistě dáno tím, že mnoho lidí v dnešní době pracuje minimálně pár nebo i několik hodin denně. Každý si však umí správně zorganizovat čas tak, aby byl dostatek času i na fyzickou aktivitu. Jak to udělat?

V první řadě je potřeba vstávat dříve, abyste si mimo jiné připravili zdravou a výživnou svačinu do práce. Vyplatí se poradit se šéfem, zda existuje taková možnost přijít dříve do práce a zároveň odejít dříve. Ušetřený čas se pak dá využít třeba na trénink a jednotku, která člověku udělá lepší náladu a postará se o své zdraví.

Pokud to není možné, vyplatí se přihlásit se na večerní trénink v posilovně. V současné době je prakticky každé takové místo otevřeno až do pozdních večerních hodin, aby se všichni lidé mohli postarat o patřičnou dávku pohybové aktivity během dne.

Jak dlouho byste měli protáhnout svaly po tréninku?

Mnoho lidí zapomíná, jak důležité je rozcvičení v každém tréninku. Je třeba zdůraznit, že mnoho lidí má také problém nezapomenout si protáhnout svaly bezprostředně po tréninku. To je také velmi důležitý bod.

To vše proto, že tělo by mělo být správně připraveno na zahájení dalších každodenních činností. Při každém tréninku se nám zvyšuje tělesná teplota a máme vyšší tepovou frekvenci. Samozřejmostí je i pot a celková únava těla. Po skončení jednotky se vyplatí pořádně protáhnout svaly.

Tato část je samozřejmě krátká a má stabilizovat tepovou frekvenci, snížit teplotu a umožnit člověku dotrénovat a jít se jen převléknout. Protažení svalů po tréninku obvykle trvá asi 15 minut. Je třeba zdůraznit, že se vyplatí pečovat o horní a dolní končetiny tak, aby bylo celé tělo připraveno na odchod z posilovny nebo plnění určitých úkolů ve fitness klubu.