Co jsou BCAA a jak ovlivňují svaly?

BCAA znamená aminokyseliny mozkového řetězce. To lze přeložit jako aminokyseliny s rozvětveným řetězcem. V BCAA jsou tři hlavní složky. Jsou to leucin, isoleucin a valin. Všechny tyto složky patří do tzv. skupiny esenciálních aminokyselin.

To znamená, že jsou pro naše tělo nezbytné. Pokud si je naše tělo nedokáže syntetizovat samo, pak je nutné mu dodávat potravou nebo formou doplňků. Pojďme se na tyto tři ingredience podívat blíže. Leucin je jednou z nejdůležitějších aminokyselin. Nepostradatelné pro sportovce. Valin je energie a bílkovina.

Jinými slovy, tento doplněk generuje energii a podílí se na syntéze svalových bílkovin. Isoleucin chrání naše svaly. Užívání před tréninkem zabraňuje rozpadu svalů. BCAA se nejčastěji vyskytují v hovězích a mléčných bílkovinách. BCAA pomáhají našemu tělu urychlit potréninkovou regeneraci a snížit únavu a bolestivost po těžké fyzické námaze. Podporuje také anabolické procesy.

Jak pečovat o své svaly po tréninku

Mnozí říkají, že sport je zdraví prospěšný. Ano, nemůžeme to popřít, ale nesmíme zapomínat na riziko zranění. Při rozhodování o intenzivním tréninku se vždy vyplatí zvážit správnou dobu odpočinku. Bez něj se naše svaly nebudou moci regenerovat.

Často také dochází ke zranění v důsledku neadekvátně vedené rozcvičky. Vždy musíme pamatovat na to, že trénink všech částí těla by se měl skládat z intenzivního zahřátí. Cvičení v posilovně je dobré zakončit protažením svalů. Díky tomu budou svaly výkonnější a pružnější. Protahováním svalů také předcházíte kontrakturám. Dobré protažení navíc snižuje množství kyseliny mléčné.

Tato látka, jak dobře víme, má na svědomí vznik tzv. kvásku. Důležité je, že v natažených svalech mnohem lépe cirkuluje krev. Díky tomu jsou do svalových vláken rychleji a efektivněji dodávány živiny – kyslík, vitamíny atd. Někdy se také vyplatí provést masáž celého těla. Přinese uvolnění i našim smyslům, nejen svalům.

Bude jablečný ocet užitečný?

Jak název napovídá, jablečný ocet se vyrábí z jablek. Máte-li správný recept, můžete si tento nápoj připravit sami, ale otázkou je, zda to stojí za to. Pokud hubnete, staráte se o své zdraví, pak se nejvíce doporučuje jablečný ocet. Ke snížení chuti k jídlu stačí jedna čajová lžička denně.

Jablečný ocet zabíjí hlad, díky čemuž jíme menší jídla. Látky obsažené v jablečném octu také stimulují trávicí enzymy obsažené v žaludku k lepší práci. Jablečný ocet má také antioxidanty, které jsou cenné pro naše zdraví. Zabíjejí volné radikály odpovědné za tvorbu rakovinných buněk.

Nadměrná konzumace jablečného octa však může vést k vředové chorobě a dokonce k odvápnění kostí. Jednou z prospěšných složek jablečného octa je pektin. Jde o látku, která snižuje hladinu špatného cholesterolu v krvi a zlepšuje činnost trávicího traktu. Díky tomu pomáhá jablečný ocet zbavit se toxinů z těla. Jedna čajová lžička denně by měla být více než dostatečná.