Co je HMB?

HMB je obecný název pro hydroxymethylbutyrát, aminokyselinu s rozvětveným řetězcem, která je výsledkem katabolických změn v proteinech v těle. HMB v malém množství produkuje lidské tělo – souvisí s přeměnou leucinu na nové sloučeniny. vedlejším produktem je HMB.

Tento vztah je nesmírně důležitý pro sportovce, kteří ho musí mít dostatek, zvláště když začínají své dobrodružství se sportem nebo absolvují každý den velmi intenzivní trénink. HMB především inhibuje katalýzu svalových vláken, tedy jejich rozpad.

Množství HMB produkované lidským tělem je příliš malé, proto je nutné jej doplňovat. HMB je dostupný hlavně ve formě prášků k rozpuštění ve vodě nebo mléce. Důležité je, že HMB stimuluje tělo k využití podkožního tuku, díky čemuž je možné ještě efektivněji zeštíhlit postavu. Suplementace tímto prostředkem se doporučuje pro začínající sportovce.

Ovlivňuje HMB tělo sportovce?

Mladí sportovci si kladou otázku, zda suplementace sloučenin jako HMB má smysl. Na polském trhu je dnes tolik živin a nejrůznějších cvičebních pomůcek, že je těžké rozhodnout, co bude správné.

HMB však doporučují nejen trenéři, ale i sportovní lékaři. Především je to sloučenina vzniklá v důsledku přeměn bílkovin. Silně souvisí nejen s procesem budování svalů, ale také s jejich účinnou regenerací. HMB je produkováno lidským tělem, ale jeho množství je rozhodně malé, aby plně pokrylo potřeby těla sportovce.

HMB má významný vliv na inhibici katabolických procesů, tedy těch, které vedou k rozpadu svalových vláken.HMB je vhodné užívat 2x denně a jeho plná potřeba je cca 5-6 gramů. přípravky jako HMB mají také kolosální účinek na redukci podkožní tukové vrstvy – tato sloučenina jaksi nutí tělo čerpat energii z podkožních zásob.

Budování svalové hmoty – jak podpořit?

Mnoho sportovců, kromě toho, že jsou orientováni na výkon, je také velmi odhodlaných, pokud jde o budování svalové hmoty. Mnoho z nich zdůrazňuje, že jejich cílem je štíhlá svalová hmota. takovými sportovci jsou například kulturisté, kteří často a velmi intenzivně cvičí, aby toho dosáhli.

Intenzivní cvičení je bohužel také spojeno se zesílením katabolických procesů, které jsou spojeny se změnami probíhajícími v buňkách. Jak efektivně budovat svalovou hmotu bez vedlejších účinků? Je možné trénovat a pravidelně nabírat sílu a zvyšovat pracovní dobu našich svalů? V první řadě se vyplatí sáhnout po proteinových doplňcích, které podporují rozvoj a efektivní regeneraci svalů.

Produkty doporučené pro sportovce jsou také BCAA aminokyseliny a také HMB – jejich působení je především antikatabolické, tedy výrazně zpomalující odbourávání svalových vláken. Vyplatí se mít s sebou i proteinové tyčinky, které pomohou k rychlé regeneraci při nedostatku vhodných živin.