Co je v proteinových doplňcích stravy?

V závislosti na typu doplňku se koncentrace bílkovin liší. Jsou to především: syrovátkové bílkoviny, mléčný kasein, sójové bílkoviny. Každý z nich je mírně odlišný a doporučuje se pro různé typy sportovců – sportovci, sportovci.

Nejdůležitější je však pamatovat na to, že proteinové doplňky by se měly užívat ve vhodných intervalech. Syrovátkové proteiny se v těle rychle vstřebávají, proto jsou po tréninku s nadšením využívány – pouhých 30 minut po konzumaci se přemění na aminokyseliny a po cca 60 minutách jejich hladina v těle dosáhne maxima.

Mléčný kasein je protein, který se do těla vstřebává velmi pomalu, proto je nejlepší ho nechat přes noc. Kasein má silné antikatabolické vlastnosti, proto se doporučuje především po intenzivním tréninku. Sójový protein je jediný protein, který konzumují vegetariáni, kteří se aktivně věnují sportu. Obsahuje mnoho bílkovin, a proto je také cenným zdrojem bílkovin.

Jaký vliv mají proteinové doplňky na tělo sportovce?

Proteinové doplňky jsou vedle sacharidových doplňků nejoblíbenějšími doplňky stravy pro sportovce. Jejich konzumace ovlivňuje nejen doplnění každodenní stravy, ale také budování zdravých, pevných svalových vláken.

Proteinové doplňky podle druhu obsahují od 60 do 90 % bílkovin v různých formách, jejichž hlavním úkolem je budování přiměřené svalové hmoty. Tento protein také podporuje regenerační procesy po intenzivním tréninku – cvičením dochází k trhání svalových vláken a další porce bílkovin tomuto procesu pomáhá předcházet.

Proteinové doplňky pomáhají budovat silné svaly, a tím: výrazně prodlužují jejich práci a zvyšují vytrvalost. Pravidelné cvičení v kombinaci s příjmem proteinových doplňků způsobí, že tělo rychle nabere svalovou hmotu bez tuku. Živiny tohoto typu najdete především v obchodech pro sportovce a také v internetových obchodech. Kondicionér by měl být konzumován několikrát denně.

Kdy a v jakých dávkách byste měli proteinové doplňky užívat?

Proteinové doplňky by měly být přijímány určitým způsobem. Je to dáno především tím, že lidské tělo je schopno vstřebat pouze 50 gramů bílkovin za 3 hodiny. Jde však o nedostatečnou dávku – hodnota bílkovin v jídelníčku dospělého muže by měla být cca 160-190 gramů čisté bílkoviny.

V případě slepičích vajec je to hodnota odpovídající cca 30 vejcím. Z toho vyplývá, že proteinové suplementy je třeba užívat vícekrát denně ve vhodných intervalech. Je také důležité je upravit podle preferencí našeho sportovce. Jaká jsou pravidla pro jejich přijímání?

Suplementy, které obsahují i ​​sacharidy, je vhodné užívat ihned po tréninku – zabráníte tím svalovému katabolismu. Po intenzivním tréninku je důležité přijmout bílkoviny, které jsou rychle stravitelné. Pokud nám záleží na pomalé regeneraci, budou nejlepší pomalu vstřebatelné bílkoviny, jako je kasein. Když připravujete proteinový koktejl, můžete jej smíchat s rozmixovaným banánem pro zvýraznění chuti.