Zamilovat si fyzickou aktivitu je velmi snadné. Sport oceníme především tehdy, když jsme plní endorfinů a cítíme uspokojení po intenzivním tréninku, po týdnech cvičení zaznamenáváme první vizuální efekty v zrcadle nebo se nám konečně podaří překonat vysněnou vzdálenost rychlým joggingem bez zastávek. Abychom však zůstali rozumní, je potřeba ve všem umírněnost – tato zásada platí i pro fyzickou aktivitu zahrnující mnoho svalových skupin.
Intenzivní tréninky nás nejen unaví, zpocení a často těžko popadá dech, ale také nám dávají vnitřní uspokojení, které je svým způsobem návykové – chceme si tento příjemný zážitek co nejčastěji opakovat, proto se snažíme cvičit každý den. Je však třeba připomenout, že svaly vystavené fyzické aktivitě potřebují čas na regeneraci.
Odborníci se shodují – každodenní intenzivní námaha se nedoporučuje. I pět sportovních lekcí týdně stačí. Dva dny by měly být věnovány odpočinku, regeneraci a sladkému lenošení.
A co trénink v posilovně
Cvičení v posilovně je jedním z nejoblíbenějších druhů fyzické aktivity. I v malých městech se budují moderní a dobře vybavené tělocvičny. Stále oblíbenější jsou také venkovní posilovny.
Aby však trénink v posilovně přinášel pozitivní a měřitelné výsledky, musíme se na něj náležitě připravit. V první řadě byste neměli jíst alespoň půl hodiny před tréninkem. Podobně se musíte zdržet jídla asi hodinu po tréninku. Nejlépe je cvičit pod dohledem trenéra, který vám připraví individuální cvičební program. Pokud je však pro nás tato možnost příliš drahá, vyplatí se zjistit, jaké jsou účinky cvičení na jednotlivých zařízeních. Optimální trénink by měl trvat alespoň 45 minut.
Protože se při intenzivním cvičení potíme a ztrácíme mnoho vody s cennými minerály, je nutné ji neustále doplňovat. Za tímto účelem se vyplatí vypotit vodu s elektrolyty. Všechny džusy jsou absolutně zbytečné a stimulanty jsou dokonce zakázané.
Protažení po tréninku – záruka zdravých svalů a kloubů
Intenzivní fyzická námaha zapojuje mnoho svalových skupin. Bez ohledu na to, zda preferujeme kardio nebo silový trénink, unavené tělo si zaslouží trochu relaxace a zklidnění. Po každém sportovním sezení by se proto nemělo zapomínat na strečink, který je stejně důležitý jako zahřátí – obnovení správného napětí svalů a kloubů.
Jaký je nejlepší způsob, jak začít protahovat? Po intenzivním fyzickém cvičení stojí za to si na chvíli lehnout na podlahu a klidně dýchat. Normalizace dechu pomáhá zpomalit práci srdce a zklidnit tělo i nitro. Vleže můžete také zavřít oči a přitáhnout kolena k hrudníku – tato poloha je mimořádně uvolňující a uklidňující.
Po chvilce příjemného odpočinku vleže byste měli začít protahovat jednotlivé svalové skupiny. Vyplatí se zaměřit se zejména na ty části těla, které při tréninku pracovaly nejintenzivněji. Protahování by mělo končit několika hlubokými nádechy a výdechy a teprve poté máme jistotu, že trénink byl nejen intenzivní, ale také plný.