Prázdniny se zdravím v pozadí

Do příštího roku je ještě dost času. A přesto, než se nadějeme, si pravděpodobně budeme muset naplánovat další dovolenou. Prázdniny jsou ze své podstaty časem odpočinku. Vzhledem k tomu, že mnoho moderních lidí pracuje za pracovním stolem, je však dobré o dovolené myslet na nějakou aktivitu.

Většinu času trávíte pasivně, neměli byste odpočívat stejným způsobem. A co lidé, kteří fyzicky pracují. Mohli využít týden nebo dva pasivního odpočinku. Ano, ve jménu regenerace. Jiní by měli do prázdninových plánů zařadit aktivitu a odpočinek v pohybu.

Můžete vyrazit do hor a zkusit zdolat nějakou alespoň středně náročnou stezku. Můžete si vybrat moře nebo Mazursko, ale místo na pláž se věnujte nějakému vodnímu sportu. Bez ohledu na místo odpočinku je vždy možnost procházky. Je dobré vzít s sebou nebo si půjčit kolo. Vaše dovolená tak bude zdravá a zároveň příjemná. Navíc nebudou ztraceným časem, ale umožní vám pořádně si odpočinout.

Banán – jezte pro zdraví

Mnoho lidí, kteří se snaží snížit kalorie, se bojí jíst banány. Mají názor na tučné ovoce, které je lepší nahradit dietnějšími vynálezy. Mezitím se ukazuje, že špatná pověst banánu jako produktu přispívajícího k hromadění zbytečných kilogramů není tak úplně pravdivá. 100 g tohoto ovoce dodá našemu tělu asi 90 kcal.

Nejedná se také o prázdné kalorie, protože vysoký obsah vlákniny v tomto produktu znamená, že jen jedno ovoce nás zasytí na dlouhou dobu a dodané sacharidy se nebudou hromadit, a tudíž netloustnout. Nemusíte se proto bát ničivých dopadů konzumace banánů – při péči o pestrou a plnohodnotnou stravu se vyplatí spřátelit se s těmito plody.

Najdeme v nich mnoho cenných minerálů a také velkou injekci vitamínů. Jedním z nejdůležitějších „banánových bohatství“ je injekce draslíku, díky níž odborníci na výživu zařazují banány do jídelníčku lidí bojujících s hypertenzí. Najdeme zde i cenný vápník a hořčík.

Zdravé svačiny

Boj s kily navíc vyžaduje nejen pevnou vůli, ale také změnu mnoha dosavadních návyků. Jde především o nezdravé stravovací návyky, které do značné míry vedly k nadměrnému přibírání na váze. Abyste zhubli, musíte ze svého jídelníčku vyloučit některé potraviny a místo nich zavést jejich zdravější protějšky.

Ve zdravé stravě, která má podporovat hubnutí, není místo pro vysoce zpracovaná jídla nebo slané pochutiny, které mají mnozí tak rádi. Pokud potřebujete něco sníst mezi jídly, můžete sáhnout po náplni dýňových semínek nebo slunečnicových semínek. Přestože se jedná o kalorické svačiny, díky obsahu ingrediencí mimořádně prospěšných pro zdraví podporují fungování organismu.

Dýňová semínka jsou vynikajícím zdrojem nenasycených mastných kyselin, vitamínů a minerálů. Jsou vhodné k jídlu samotné, ale chutnají stejně dobře jako příloha k chlebu, dezertům nebo salátům. Mohou obohatit mnoho doma připravovaných pokrmů.