Kde získat tréninkový plán?

Dobrý plán je krokem k úspěchu. Trénink podle správně zvolených pravidel vám umožní procvičit ty svalové partie, na kterých vám záleží. Navíc trénink na masu vypadá jinak než trénink na sochu. Jak připravit dobrý tréninkový plán?

Internet je důl znalostí – Když strávíme nějaký čas a brouzdáme po webu, najdeme mnoho návrhů na cvičení a hotové tréninkové plány, které nám pomohou budovat svalovou hmotu nebo tvarovat postavu. Pamatujte však, že sudé váhy se volí různě v závislosti na našich predispozicích. Na webu najdeme ukázky školení zveřejněných mimo jiné uživateli tematického fóra. Cviky k sobě můžeme sladit.

Návrh trenéra – Nejlepší způsob, jak získat správně zvolený tréninkový plán, je využít pomoci osobního trenéra. Takový člověk nám nejen ukáže správné cviky, ale také nás bude motivovat při jejich provádění v posilovně. Dobrý trenér bude kontrolovat náš postup.

Jaký trénink zvolit?

Podle toho, jakých efektů chceme systematickým tréninkem dosáhnout, se můžeme rozhodnout pro masovou nebo sochařskou. Každý z těchto tréninků má specifická pravidla, která bychom měli dodržovat.

Vyrábíme sochu – Krásně vytvarovaná muskulatura je snem každého, kdo miluje silové sporty. Základem je zde velké množství tréninku a procvičení každé svalové skupiny. Zde se zaměřujeme na intenzivní a krátká cvičení a představujeme jejich rozmanitost. Velmi důležitým prvkem je zde aerobní cvičení, které by mělo být správně prováděno. Při výběru váhy a nastavení tréninkového plánu je nejlepší poradit se s osobním trenérem.

Trénink s vlastní váhou – Strava má velký význam při každém tréninku. Je to důležité zejména při budování svalové hmoty, protože nedodržování konkrétní diety nepřinese očekávané výsledky. Důležitá je zde technika provádění cviků, protože díky ní můžeme svaly protáhnout tím správným způsobem.

Role rozcvičky v tréninku

Ne každý začíná trénink dobře vedenou rozcvičkou. Jeho význam je obrovský, takže se ho nevyplatí ukvapeně vzdávat.

Připraveni na námahu – Při vstupu do tělocvičny nejsme připraveni na intenzivní fyzickou námahu. Možná se cítíme motivováni k provedení série silových cvičení, ale naše svaly a klouby na to nejsou připraveny. Účelem rozcvičky je připravit celé tělo a pohybový aparát na intenzivní fyzickou zátěž. Zahřívání svalů podporuje jejich výkon. Díky tomu jsou méně náchylné k protahování. Zahřátí také snižuje bolestivost svalů, kterou po cvičení pocítíte.

Jak cvičit? Jedním z doporučených druhů cvičení je strečink. Dobře připravují svaly na námahu. Zlepšují krevní oběh, ovlivňují pohyblivost kloubů. Tato cvičení se také vyplatí provádět po tréninku. Systematika nám umožní uvolnit svaly a urychlit jejich regeneraci, zlepšit pružnost, zpevnit šlachy.