Jak začít s efektivním tréninkem?

Rozhodnutí začít cvičit je vždy spojeno s bilancí zisků a ztrát – mnoho začínajících cvičenců si musí uvědomit, že nejen každodenní trénink zlepší naši kondici – dochází i ke změně stravovacích návyků, vhodné životosprávy, pravidelnosti. Nárůst svalové hmoty a zlepšení výkonnosti organismu je možné pouze po splnění výše uvedených podmínek.

Během cvičení musíte udělat několik věcí. První je správná příprava na trénink – oblečení, rozcvička. Je také důležité mít správnou tekutinu, která doplní její ztráty. Důležitým prvkem je správná strava – sportovci jsou vystaveni nedostatkům vitamínů a mikroprvků.

Je důležité, aby byl jídelníček přizpůsoben druhu činnosti a množství energie, kterou budeme potřebovat. Zcela jiný jídelníček bude platit pro sportovce, kulturisty a cyklisty. Správně sestavený jídelníček je předpokladem pro postupný nárůst svalové hmoty – měl by být doplněn o bílkoviny, sacharidy, vitamíny a minerální soli.

Příprava na trénink

Efektivní trénink vyžaduje náležitou přípravu. V první řadě si musíme uvědomit, že nevhodně připravené svaly a klouby mohou být zraněny.

Zahřátí kvůli svalům – Zahřátí je nedílnou součástí dobře vedeného tréninku. Pro posílení kloubů, zlepšení jejich pohyblivosti a uvolnění svalů se doporučují protahovací cvičení. Aerobní cvičení prohřeje pohybový aparát a připraví jej na intenzivní zátěž. Než se pustíme do posilování, měli bychom proto navštívit kolo nebo běžecký pás. Protahovací cviky je vhodné provádět i po tréninku, aby se svaly zklidnily.

Doplňky před a po tréninku – V prodejně pro sportovce najdeme ty správné produkty, které nám umožní připravit tělo na fyzickou zátěž a po tréninku podpoří regeneraci. Vyplatí se také zajímat o produkty s obsahem glukosaminu a chondroitinu, které příznivě ovlivňují stav kloubů a chrání před jejich poraněním.

Nutnost před tréninkem

Mnoho lidí chce co nejdříve přejít na silový trénink, aby efektivně budovali svalovou hmotu a rychleji si všimli účinků. Jak přistupovat k tréninku, aby byl efektivní?

Zahřátí – Před intenzivní fyzickou námahou se musíme zahřát. To je prvek, který nesmíme opomenout, pokud si nechceme poranit svaly nebo klouby. Správně provedené cviky umožňují zahřát pohybový aparát a připravit jej na těžší trénink. Při zahřívání nezapomínejte na protahovací cviky. Pravidelně prováděné zvyšují pružnost kloubů a ovlivňují lepší stav svalů. Díky tomu je regenerace rychlejší a je menší pravděpodobnost, že se zraníme.

Zrychlené účinky – Žádný suplement nám nezajistí krásné svaly, pokud jeho užívání nespojíme s pravidelným tréninkem. Pokud toto pravidlo dodržíme, můžeme urychlit budování čisté svalové hmoty a zefektivnit trénink. Základem je správný výběr živin.