Doplňky a živiny – co sportovec potřebuje vědět

Sportovci musí věnovat zvláštní pozornost tomu, jak je jejich jídelníček složen. Může výrazně přispět ke zlepšení výkonnosti jejich organismů. Musíte tedy mít dostatečné znalosti o tomto tématu a dodržovat konkrétní doporučení související s danou sportovní disciplínou, věkem, pohlavím atd.

V případě silových sportů hrají určitě hlavní roli bílkoviny. Je nositelem síly a energie, podporuje rychlejší regeneraci svalů, potréninkovou regeneraci atd. Proto je třeba, aby byl váš jídelníček na tuto složku bohatý. Ne vždy je však možné dodávat správné dávky bílkovin pouze přirozeně, v živinách. Pokud chceme zvýšit výkonnost organismu, je nutné užívat speciální živiny, nejlépe se syrovátkovým proteinem, případně se sójou.

Tyto formy jsou tělem nejlépe absorbovány. Protein buduje svaly, takže je třeba dbát na to, aby vám nedošly – jinak budete mít méně síly a každý trénink bude velmi vyčerpávající.

Doplňky a živiny pro sportovce

Sportovci musí o své tělo obzvlášť pečovat, protože v jejich případě máme co do činění s nadměrnou fyzickou námahou. Samotná námaha je samozřejmě zdraví prospěšná, ale je třeba pamatovat i na to, že profesionální sportovec má různé požadavky na množství a podíl jednotlivých živin.

Často se stává, že v běžné, správně vyvážené stravě by bylo obtížné zajistit např. dostatečné množství bílkovin, které jsou cenné z pohledu lidí provozujících například silové sporty. Proto se vyplatí sáhnout po speciálních živinách s lehce stravitelným proteinem. Ideálně by to měl být syrovátkový protein, případně pro vegetariány – doporučuje se sójový protein.

Kromě toho musíte také zajistit správné doplňování elektrolytů. Na trhu je široký výběr tohoto druhu nápoje pro sportovce. Vždy se vyplatí zkontrolovat složení a popis takového nápoje, abychom věděli, že vlastně vybíráme pravý, elektrolytový nápoj, který nám pomůže rychleji regenerovat mezi cvičením nebo po tréninku.

Jaké doplňky si koupíme v obchodě?

Ve stacionárních i internetových obchodech nás čeká velký výběr sportovní výživy. Jaký typ je pro nás ten pravý?

Doplňky pro mše
Spousta lidí chodí do obchodu s doplňky, aby pomohli s budováním svalové hmoty. Zde jsou nejlepší volbou doplňky na bázi aminokyselin a sacharidů, které doplňují stravu. Dále se doporučují přípravky, které stimulují anabolické procesy. Půjde mimo jiné o kreatin a suplementy obsahující látky zvyšující hladinu testosteronu v těle.

Pálení a ochrana
Výživou pro sportovce jsou i přípravky urychlující spalování nepotřebné tukové tkáně, po které sahají lidé pracující na soše. Kromě toho si můžeme zakoupit doplňky na klouby, které mají za úkol posilovat pohybový aparát a předcházet úrazům. Tyto typy produktů jsou určeny pro uvědomělé lidi, kteří chtějí cvičit nejen efektivně, ale i bezpečně. V obchodě s doplňky najdete také nápoje doporučené během tréninku.